Kapele, poklonci, raspela i groblje

Kapela Srca Isusova u Donjem Knegincu. Kapela je tijekom 1940. godine sagrađena, a biškupečki župnik i dekan Tomislav Štefanec je 1. rujna iste godine obavio blagoslov. Gradnju je pokrenuo Vatroslav Prahić iz Karlovca, a rodom iz Kneginca Donjeg, a toj plemenitoj nakani mu se pridružio i brat Dragutin. Godine 1988. bio je nadozidan toranj. Radove su izvodili Vlado Benčić i Petar Pofuk te Ivan Novak. Na oltaru kapele su drveni kipovi Srca Isusova i Bezgrešne. Pokraj kapele, nalazi se veliko drveno raspelo. Tijekom 1995. godine izvodili su se radovi na unutarnjem i vanjskom uređenju kapele te je od tvrtke “Tržec” nabavljeno zvono teško 45 kg. Blagoslov obnovljene kapele i zvona, 25. lipnja 1995. godine, na svetkovinu Srca Isusova, predvodio je zagrebački pomoćni biskup mons. Marko Culej.

Kapela Uzvišenja sv. Križa u Lužanu. Kapela u Lužanima počela se polako, idejno, a onda i materijalno ostvarivati već početkom 1990. godine da bi 14. listopada 1990. godine bio blagoslovljen kamen temeljac. Kapela je pokrenula cijelo selo, svatko je htio biti svojim doprinosom dionikom novoga Božjega doma u njihovome selu. Radost blagoslova nove kapele dogodila se 19. rujna 1993. godine. Blagoslov kapele i novog zvona predvodio je zagrebački pomoćni biskup mons. Marko Culej. U samome mjestu osim kapele postoji i tzv. pil, mali zidani poklonac sa križem (crux trabalis coum imagine Crucifi si) koji je tijekom 1913. godine podignut, a blagoslovio ga je 3. rujna iste godine domaći župnik Gjurgjina.

Kapela Presvetoga Trojstva na Haliću. U vrijeme župnika Aleksandra Mlinarića, koji nije ništa upisao u Župnu spomenicu, podignuta je kapela Presvetoga Trojstva, a to je bilo oko 1870. godine. Bila je podignuta doprinosom poduzetnika, među kojima je bio i zagrebački nadbiskup. Kapela je građena od kamena. Braća Čurila (Stjepan, Zlatko i Ivan) 1987. godine temeljito su uredili kapelu. U zvoniku je zvono od 15 kg na kojem je natpis: “Darovao 1875. poglaviti gospodin Dragutin Pust, načelnik slav. kr. grada Varaždina. Salio Antun Papst na čast Majci Božjoj Vinskoj”. U svetištu kapele nalazi se slika Presvetoga Trojstva, ulje na platno, iz baroknoga razdoblja sa rokoko okvirom. Iznad, na limu, slikan je prikaz Majke Božje, zaštitnice vinograda i vinogradara.

Poklonci na području župe

Na području župe ima nekoliko vrijednih poklonaca, pilova koje je, u kamenu, izradila neka vješta ruka. Kao i obično tako i ovdje godina nastanka kipa ili pak ime autora, ostaju nepoznanica. Kanonska vizitacija iz 1841. godine navodi kip (statua) sv. Lovra koji se nalazi “ad viam regiam Zagrabiae”, na kraljevskoj (državnoj) cesti prema Zagrebu. Spomenuta vizitacija navodi kako na području župe nema kapele, ali u vinogradarskoj kuriji gospodina Tallana ima tzv. oratorij u kojem za vrijeme berbe redovnici iz Varaždina i varaždinski župnik slave svetu misu.

Od postojećih poklonaca valja istaknuti posebno barokni kip, poklonac Žalosne Gospe (Pietà) na Dugom Vrhu, potom u vinogradu “kod Plavca” također na Dugom Vrhu nalazi se kip Sv. Josipa s djetetom Isusom. Na kipu je uklesana godina 1767. Za taj kip sv. Josipa neki smatraju da se radi o Sv. Kristoforu. U vinogradu, nedaleko od poznatoga Milkovićeva vidikovca, nalazi se kip Bezgrešne Djevice Marije. Na tome kipu su urezana slijedeća slova, inicijali: C.H.R. i M.D.P. U središtu Gornjega Kneginca nalazi se kip sv. Ivana Nepomuka, podignut 1839. godine, a također istome je svecu posvećena i kapelica u Šmičkovcu, zaselku Gornjega Kneginca. Tu je kapelicu, zajedno s kipom Sv. Ivana Nepomuka dala 1926. godine podići gospođa Balia, posjednica na Varaždinbregu. Križ prema Dugome Vrhu dao je 1920. godine postaviti Mijo Vupora iz Gornjega Kneginca, otac dvojice franjevaca o. Pankracija i o. Ciprijana.

Žalosne Gospe (Pietà) na Dugom Vrhu Sv. Ivan Nepomuk Kapelicu zajedno s kipom Sv. Ivana Nepomuka

Pil sv. Florijana u Turčinu. Godine 2005., 4. svibnja, blagoslovljen je novi poklonac, pil sv. Florijana, kojega je dala podići općina. Na sv. Misi su sudjelovala vatrogasna društva iz cijele župe. Od vatrogasnog doma u G. Knegincu do Turčina išao je svečani mimohod u kojem je sudjelovalo stotinjak vatrogasaca.

Groblje. Prije osnutka župe i prvih godina njezina postojanja groblje je bilo uokolo kapele odnosno župne crkve. Mjesto za današnje župno groblje na tzv. brdašcu Cmrečje (monticulo Czmrechje) bilo je od gradskih vlasti iz Varaždina odobreno 20. srpnja 1814. godine i toga je datuma župnik Ivan Benetić blagoslovio novo groblje. Dolaskom u župu Kneginec, župnim Andrašević, 1834. godine dao je podići novo raspelo na groblju, a tako isto 1856. godine kada je biskupečki župnik Blaž Švelić, u vinogradu zvanom “Hališće”, blagoslovio jedno novo raspelo. Župnik Gjurgjina dao je 1884. godine podići i blagosloviti novo raspelo ispred župne crkve (in parte orientali – na istočnoj strani).

Scroll to top